Bądź panem swojego losu

pexels-photo-large.jpg

Wyobraź sobie, że jesteś statkiem, który wypływa na morze. Płyniesz po nieznanych wodach i nie masz pojęcia dokąd się udać. Co raz zmieniasz kurs i krążysz w kółko. Nie dopływasz nigdzie, bo nie masz pojęcia gdzie się zatrzymać.

Inaczej jest, gdy wypływasz na nieznane wody i dokładnie wiesz dokąd zmierzasz. Masz ustalone wytyczne, zaplanowaną trasę i płyniesz prosto do wyznaczonego punktu. Jak to w życiu bywa, w czasie rejsu napotykasz sztormy i burze, lecz to cię nie zatrzymuje i płyniesz dalej, wprost do celu. W końcu przybywasz tam gdzie zmierzałeś, wychodzisz na ląd i cieszysz się niezwykłością odkrytego miejsca.

Zapamiętaj, że ty, tak jak statek, płyniesz przez swoje życie i sam decydujesz o trasie. Dlatego, masz zamiar na okrągło błądzić po morzach i oceanach? Czy będziesz zmierzał w konkretnym kierunku i odkrywał nowe lądy ? Wybór zawsze należy do ciebie.

W naszych głowach dość często pojawiają się słowa: „Chciałbym kiedyś pojechać w góry…Chciałbym kiedyś być bogaty…Chciałbym kiedyś mieć samochód prosto z salonu…”, proponuje zastąpić Chciałbym na zdecydowane i pewne: „Chce”, a potem działać, by „Chce”, zamienić na „Mam”.

Każdy ma inne wartości i priorytety. Pomyśl i zdecyduj do czego będziesz dążył. Skonkretyzuj swój cel odpowiadając na pytania:

 • Co chce osiągnąć?
 • Po co chce to osiągnąć?
 • Jak to osiągnę?

Gdy już odpowiesz na pytania, zdecydujesz za co się weźmiesz, ustal termin jego zakończenia. Podejdź do tego konkretnie, np. Ćwiczę 3 miesiące, 3x w tyg, czyli do 12 maja 2016

Twój cel musi być również mierzalny i realny. Jak poznasz kiedy go osiągnąłeś?

W 2 tygodnie chudnę 10 kg.

W 3 miesiące chudnę 5 kg. <- po 3 miesiącach widzisz rezultat. 🙂 Czemu 5 kg, a nie 20? Cel ma być realny.

Miej głowę na karku. Tak, jak nie zerwiesz pieniędzy z drzewa, tak w tydzień nie spalisz dużej ilości tłuszczu hodowanego przez 5 lat. To jest twój organizm, a nie maszyna do spełniania życzeń. Dostajesz tyle, na ile zapracujesz.

Twój cel ma być ambitny i stanowić wyzwanie.

Przykładowo chcesz wystąpić na deskach teatru i wykazać się jako aktor. Bez wątpienia ambitne i stanowi dla ciebie wyzwanie. Musisz podjąć odpowiednie kroki, ku temu, aby zostać aktorem. Zapisanie się na zajęcia z aktorstwa, ćwiczenie codziennie głosu, mimiki twarzy, przełamywanie lęku przed wystąpieniami publicznymi, czy nauka zapamiętywania długich tekstów. Same wyzwania, które cię rozwijają i przygotowują do wielkich spektakli. 🙂

Jakiekolwiek podejmiesz cele, rozbij je na mniejsze kroki, wtedy wiesz, jaki postawisz pierwszy krok. Weź do ręki długopis i na kartce zapisz swoje cele. Zastanów się czego chcesz i sprecyzuj dokładnie według wyżej wymienionych kryteriów. 🙂

Dla przykładu przedstawię ci, jak ja to robię. Dla mnie w stawianiu i pisaniu celów bardzo dobrym pomocnikiem jest kalendarz, ponieważ wszystko mam zapisane w jednym miejscu i rozłożone jest w datach. Planuje cele na każdy kolejny miesiąc, a codziennie zapisuje swoje działania. To jak łańcuszek:

Dzienne kroki – miesięczne cele – roczne cele – marzenia.

Jedne cele są mniejsze, drugie większe, ale codziennie robię kroczki, które przybliżają mnie do ich realizacji. 🙂

Mój kalendarz:

DSC_0001.JPG

DSC_0002.JPG

DSC_0004.JPG

Na koniec miesiąca robię podsumowanie 30-31 dni. Widzę wtedy efekty jakie osiągnęłam, następnie przechodzę do kolejnego miesiąca zapisując plany.

DSC_0007.JPG

DSC_0006.JPG

 

Metoda z kalendarzykiem sprawdza się najlepiej. Zachęcam do kupienia takiego i zapisywania w nim swoich marzeń i celów. 🙂

Zastanów się, jak chcesz pokierować swoim życiem. Jestem bardzo ciekawa twoim pomysłem, dlatego proponuje ci, byś podzielił się nim w komentarzu, z chęcią przeczytam 😉

 

Reklamy

2 thoughts on “Bądź panem swojego losu

 1. U mnie na blogu zamierzam poruszyć temat organizacji kalendarza/życia/nauki itp/, bo bardzo mnie ten temat interesuje, ale na chwilę obecną, napiszę tu u Ciebie, że tak, zgadzam się, kalendarz i wypisywanie w nim swoich celów, marzeń to świetny sposób na ich zgromadzenie i poukładanie. Osobiście robię listy, zarówno w kalendarzu (np. lista do zrobienia w ciągu najbliższych 2-3 tygodni) czy w notesie, w którym zapisuję pomysły na bloga czy filmy, które chcę obejrzeć.
  Słowo zapisane ma moc twórczą! Dlatego zapisywanie swoich pomysłów/zamiarów jest tak istotne.

  Powodzenia w organizacji! Pozdrawiam 😉

  Polubienie

  • Świetnie 🙂 Kalendarze spełniają się znakomicie w organizacji dnia codziennego i osiągania celów. Życzę powodzenia w ich realizacji i z chęcią przeczytam Twój wpis na ten temat 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s